piątek, 25 lipca 2014

wtorek, 22 lipca 2014

"Niewidzialne dziedzictwo", Łódź, 26-27 września 2014

W dniach 26-17 września 2014 roku w Łodzi odbędzie się6. konferencja z cyklu "Cyfrowe spotkania z zabytkami" tym razem zatytułowana "Niewidzialne dziedzictwo".

Na konferencji będziemy mówić o naszym Archiwum, tytuł zgłoszonego przez nas wystąpienia:
Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty – reprezentacja kultur lokalnych

Abstrakt: W zbiorach Archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM znajduje się dokumentacja pochodząca z badań terenowych, z których najcenniejszą kolekcję stanowią materiały dokumentujące przejawy tradycyjnego krajobrazu Wielkopolski. Zostały one zebrane w latach 50. XX wieku przez zespół badaczy pod kierownictwem profesora Józefa Burszty. W roku 2014 w ramach przyznanego dofinansowania z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolberg 2014  - Promesa wspólnie ze studentami dokonujemy cyfryzacji wszystkich materiałów, przede wszystkim materiału wizualnego w postaci pozytywów, negatywów i slajdów. Zaprojektowanie cyfrowej wersji archiwum okazało się dużym wyzwaniem nie tylko organizacyjnym, ale przede wszystkim metodologicznym. Nieustannie stajemy wobec konieczności odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób uporządkować materiały i pokategoryzować tak, by były one czytelne dla współczesnego odbiorcy i odpowiadały jego potrzebom? Na kilku wybranych przykładach zaprezentujemy problemy z jakimi się spotkałyśmy, a także przedstawimy szereg działań popularyzatorskich i krytycznych towarzyszących budowie Archiwum. 

Wstępny program całej KONFERENCJI

środa, 16 lipca 2014

1334 pliki =1,7 GB

 Plik nr: 1062p
    "Rzeźbiarz przy pracy ze swoim uczniem", Wielkopolska - lata 60/70 , fot.  K. Przychodzki.        
       Edycja:  Agata Stanisz, Agnieszka Kurasińska-Woźniak


Ogłaszam, że dziś zakończyłam obróbkę skanów negatywów! Było ciężko - każdy skan wymagał indywidualnego podejścia. Skany do obróbki przygotowali studenci IEiAK, którzy zajmowali się ich przycięciem i wyprostowaniem. Reszta należała do mnie (korekta przycinania, zmiana dpi, eksport do lekkiego, ale dobrej jakości formatu .png). Skany zostały bardzo dokładnie zweryfikowane i zestawione z zawartością inwentarza, który obecnie przyjął nową formę, tak by było nam łatwiej wprowadzać metadane do bazy archiwum. Przede mną jeszcze taggowanie - najżmudniejsze ze żmudniejszych działań. No, i oczywiście prawa autorskie, które stanowią działkę Anny Weroniki Brzezińskiej.

Nowy partner projektów: wystawy oraz archiwum